Recenzje

Tarcze hamulcowe Shimano XT SM-RT76 180/160 mm

Dziś kilka zdań od Andrzeja na temat tarcz hamulcowych Shimano XT SM-RT76 180/160 mm, które znajdziecie w stałej ofercie na centrumrowerowe.pl 

Tarcze hamulcowe Shimano XT SM-RT76 180/160  mm,  które ostatnio otrzymałem do testów nie są moim pierwszym kompletem - używam tego modelu z zadowoleniem od kilku lat. Wcześniej używałem hamulców V-Brake XT Shimano i nie zamierzam wracać do tego rozwiązania. Jedyna ich zaleta to niskie koszty eksploatacji, poza tym – same wady :/

Hamulce tarczowe pozwalają na bardziej precyzyjne dopasowanie siły hamowania do potrzeb i warunków panujących na trasie. Co ważne, zdecydowanie miej siły używamy przy hamowaniu na hamulcach tarczowych niż w standardowym rozwiązaniu V-Brake. "Tarczówki" są niezawodne w każdych warunkach, a zwłaszcza ten model znakomicie spisuję się na błotnistej, mokrej trasie. Zaciągają mało błota i łatwo się oczyszczają. V-Brake tracą sprawność nawet przy niewielkim kontakcie powierzchni hamowania z wodą czy błotem. Potrafią również porysować obręcz.

Prawdą jest, że hamulce tarczowe nie należą do najtańszych rozwiązań, ale charakteryzują się za to bardzo dobrą wytrzymałością oraz sztywnością co jest niezmiernie ważne zwłaszcza przy dużej średnicy tarczy.

Na komplet samych tarcz musimy przeznaczyć około 220 zł (centrumrowerowe.pl)

Przez wiele sezonów szukałem odpowiednich klocków. Przetestowałem masę różnych maści i producentów. W efekcie wróciłem do zasady, że  najlepsze rozwiązanie i dopasowanie poszczególnych elementów napędu lub układu hamulcowego podsyła nam sam producent i od kilku sezonów używam wyłącznie klocków Shimano Metalic, które znakomicie współpracują z w/w tarczami – nie niszczą ich i nie piskają.

Jeżeli zastanawiacie się nad serwisem układu hamulcowego (posiadacie niższe modele tarczówek, V-Brake...) to warto rozważyć zakup tarcz Shimano XT.