Recenzje

Bidony termiczne

Dziś prezentujemy recenzję bidonów termicznych dostarczonych przez naszego partnera centrumrowerowe.pl. Na rynku znajdziecie bardzo wiele modeli, w różnych cenach. Ale czy warto za bidon zapłacić więcej? Recenzję przygotowała Joanna Ceglarek.

 

 

 

                 

              

Do testów wybrałam trzy bidony. Poniżej znajdziecie opisy ich parametrów jak szczelność, waga, rodzaj ustnika itp. Nigdy nie korzystałam z bidonu termicznego więc z ciekawości wykonałam również amatorski test porównawczy aby sprawdzić czy taki bidon naprawdę może poprawić komfort uzupełniania płynów podczas treningów.

Oto modele bidonów, które wybrałam do testów:

 

Wykonanie i kolorystyka 

Wszystkie bidony są bardzo ładnie wykonane i  dobrze się  prezentują.  Każdy z testowanych bidonów występuje w różnej kolorystyce.

Izolacja

Można zauważyć, że bidon CAMELBAK jest wyposażony  w grubszą izolację. Posiada nie tylko folię , ale również dodatkową „piankę”. Producent zapewnia, że bidon trzyma temperaturę 4 razy dłużej niż zwykły bidon. Pozostałe bidony posiadają folię termiczną. Bidon ZEFAL zapewnia o zachowaniu temperatury napoju do dwóch godzin.

Szczelność

Podczas testów żaden z bidonów po zamknięciu nie chlapał i nie przeciekał. Zatem wszystkie bidony zachowywały szczelność.

Ustnik

Bidon od ELITE i ZEFAL posiadają standardowe ustniki, wg mnie ZEFAL nawet jest ciut wygodniejszy od ELITE. CAMELBAK posiada  szeroki silikonowy ustnik Jet Valve™ i blokadę ustnika do transportu. Ciekawe, praktyczne rozwiązanie CAMELBAK choć dla niektórych ta nowość może wymagać przyzwyczajenia.

 

   

(pod lewej: CAMELBAK, ZEFAL, ELITE)

Waga

Testowane bidony mają różną pojemności stąd też różnice w wadze. Mimo wszystko ZEFAL oferuje najbardziej korzystny stosunek wagi do pojemności. Przy pojemności 700 ml jego masa to zaledwie 135 g. 

  • CAMELBAK Podium Ice 610 ml - 163 g
  • ZEFAL Arctica 700 ml - 135 g (550 ml - 100 g)
  • ELITE Iceberg 500 ml - 129 g (650 ml - 145 g)

Cena (ceny centrumrowerowe.pl)

Utrzymywanie temperatury

Do każdego z bidonów wlałam dwie szklanki wody (tj. ok. 400 ml) o temperaturze 53 °C.  Bidony zostały wystawione na działanie temperatury -5 °C. Mierzyłam temperaturę wody co 20 min. Dla porównania to samo wykonałam dla zwykłego bidonu.

Bidon

Temp. początkowa

po 20 min

po 40 min

po 60 min

po 1h20 min

CAMELBAK Podium Ice 610 ml 

53 °C

44 °C

36 °C

30 °C

25 °C

ZEFAL Arctica 700 ml

53 °C

42 °C

34 °C

27 °C

21 °C

ELITE Iceberg  500 ml

53 °C

43 °C

35 °C

28 °C

22 °C

Zwykły bidon

53 °C

35 °C

24 °C

16 °C

12 °C

 

 

Wnioski

Test, który przeprowadziłam miał na celu sprawdzenie, który z bidonów najdłużej utrzyma temperaturę napoju w określonych warunkach. Patrząc na wyniki można zauważyć bardzo dużą różnicę między zwykłym bidonem, a bidonami termicznymi. Przyjmijmy, że przeciętny trening w chłodniejsze dni trwa ok. 1 h 20 min. Po takim czasie nasz napój w bidonie termicznym miałby w dalszym ciągu ok. 25-21 stopni. Nie ogrzałby nas, ale na pewno jest to dużo większy komfort niż wypicie napoju o temperaturze 12 stopni jak by miało to miejsce przy zwykłym bidonie. 

Kiedy porównamy wyniki bidonów termicznych, różnice nie są tak znaczące. Po 1 h 20 min temperatura w bidonach różni się zaledwie o 3-4 stopnie. Najlepiej w moim teście wypadł bidon CAMELBAK. Po tym samym czasie napój utrzymywał wyższą temperaturę o kilka stopni niż konkurencja. ZEFAL i ELITE osiągnęły bardzo zbliżony wynik.

Podsumowanie

Każdy z testowanych bidonów jest praktyczny i godny polecenia. Jeżeli chodzi o funkcję utrzymania temperatury napoju, najlepiej w teście wypadł bidon CAMELBAK. Pomimo, że każdy z bidonów termicznych dość dobrze utrzymuje temperaturę w chłodne dni to jednak kilka stopni, które proponuje CAMELBAK może mieć znaczenie dla wrażliwych użytkowników. Dla mnie taka różnica jest nieodczuwalna.

Jeśli szukasz najlżejszych rozwiązań ZEFAL zdecydowanie spełni oczekiwania.

Porównując cenę testowanych produktów, CAMELBAK przegrywa tę konkurencję mimo, że oferuje lepsze parametry i innowacyjny ustnik. Wysoka cena jednak nie odstraszy osób, które regularnie trenują na świeżym powietrzu w mroźne dni czy upały. Ten bidon na pewno poprawi komfort treningów. ELITE jest najtańszym z testowanych bidonów termo. Biorąc pod uwagę charakter moich treningów (rzadkość odbywania ich w chłodne dni na zewnątrz), na moje potrzeby w zupełności wystarczy ELITE czy ZEFAL. Ze względu na grafikę i wielkość mój wybór padł na ELITE :)

 

 Joanna Ceglarek, MTB, SOWIE Team